Pampuchy z dżemem z parowaru

Pampuchy, buchty, kluski na parze czy może parowce? Nie ważne jak ważne że bardzo smaczne i wcale nie takie trudne do przygotowania 🙂 Delikatne, puszyste i mięciutkie. Pięknie wyrośnięte … po prostu idealne 🙂 Pampuchy przygotowałam z dżemem borówkowym w parowarze ale można je bez problemu parzyć na kuchence w garnku z wodą. Doskonałe na obiad na słodko lub na słono jak kto woli a do środka zamiast dżemu można włożyć na przykład mięso lub pieczarki, lub jedno i drugie 🙂 Zapraszam do skorzystania z przepisu!

Składniki: na około 8 – 10 sztuk

  • 250 g mąki pszennej (+ trochę do podsypywania)
  • 120 ml mleka
  • 1 jajko
  • 25 g roztopionego masła
  • 15 g brązowego cukru
  • szczypta soli
  • 7 g suchych drożdży
  • dżem (u mnie borówkowy plus maliny w syropie od http://moryn.info/ do polania)

Sposób przygotowania:

Mąkę przesiewam do miski, dodaję drożdże, mieszam. Dodaję pozostałe składniki na ciasto i wyrabiam, pod koniec dodając roztopione masło. Wyrabiam kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i miękkie (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się lekko kleiło). Wyrobione ciasto formuję w kulę, wkładam do oprószonej mąką miski, przykrywam i odstawiam w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 godziny). Po tym czasie ciasto wyciągam na oprószony mąką blat, krótko wyrabiam. Ręcznie formuję kluski – odrywając kawałki ciasta (mniej więcej tej samej wielkości) następnie odkładam je na blachę oprószoną mąką i przykrywam ściereczką. Pyzy pozostawiam w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (około 20 – 25 minut ) powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte. Przygotowuję parowar, dno naczynia delikatnie smaruję olejem i układam w nim 3 sztuki pampuchów. Pampuchy sporo wyrosną. Parzę przez około 15 minut, potem je podważam widelcem, układam na talerzu a do parowaru wkładam kolejne.

Pampuchy można również parzyć w garnku. Do szerokiego garnka wlać wodę do 1/4 jego wysokości. Na górę założyć większą gazę i obwiązać sznurkiem lub gumką a wodę zagotować. Zmniejszyć moc palnika na tyle, by woda lekko parowała, następnie wyrośnięte kluski układać na luźno założonej gazie w sporych odstępach od siebie i przykryć szczelnie pokrywką. Parować około 10 minut – ten czas będzie zależał od wielkości klusek. Podczas parzenia najlepiej nie podnosić pokrywki bo kluski mogą trochę opaść lub pomarszczyć się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *