Wszystko o biszkopcie

Biszkopt w podstawowej formie składa się tylko z jajek, cukru i mąki odpowiednio potraktowanych i użytych w odpowiednich proporcjach. Ciasto biszkoptowe to podstawa do tortów i wielu wymyślnych ciast. Ale czy wiesz jakich składników używać? W jaki sposób i czym równo przekroić biszkopt? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć to dobrze trafiłaś 🙂 Postaram się wyjaśnić te nurtujące pytania 🙂

Jajka

Na biszkopt zawsze kupuję świeże jajka. Najlepsze są jajka duże, klasy wagowej L. Poza tym jajka najwygodniej ubijać mikserem z trzepaczką lub mikserem ręcznym z odpowiednimi końcówkami. Do pełnej puszystości, rozpuszczenia cukru i napowietrzenia, w zależności od ilości jajek i masy cukru powinno nam to zająć od 8 do nawet 15 minut. Jajka mocno ubite z cukrem zwiększą swoją objętość nawet pięciokrotnie.

Zawsze używamy jajek w temperaturze pokojowej. Jeśli spieszycie się i zapomnieliście wyjąć jajka z lodówki wcześniej, możecie włożyć je do ciepłej wody na 20-30 minut żeby wyrównać ich temperaturę. Proteiny w temperaturze otoczenia mają bardziej lekkie wiązania i jajka zdecydowanie łatwiej się ubijają, zostają też dużo bardziej stabilne i ubijają się, dając większą objętość masy niż jaja wyjęte prosto z lodówki.

Mąka


Biszkopt lubi delikatne mąki. Mąka pszenna tortowa, z oznaczeniem na opakowaniu ‘typ 450’ to mąka z której najczęściej piecze się biszkopty. Ale również ze zdrowych mąk można upiec puszysty, delikatny i bardzo smaczny biszkopt np: z orkiszowej. Biszkopt to ciasto bardzo delikatne — jego puszystość i ostateczną konsystencję uzyskuje się przez mocne napowietrzenie ubijanych jaj.

Mąka do biszkoptu zawsze powinna być dodatkowo napowietrzona przez przesianie — albo specjalnie do tego przeznaczonym narzędziem (kubek z sitkiem) albo na drobnym sicie nylonowym czy metalowym. Jeśli używamy sody i proszku do pieczenia — zawsze przesiewamy je razem z mąką. Dbamy też o to, żeby mąka była świeża, nie zawilgotniała.

Cukier


Każdy drobny cukier będzie dobry do biszkoptu. I nikt mi nie wmówi,że nie da się zrobić biszkoptowego ciasta na brązowym czy trzcinowym cukrze – otóż da się i wychodzą naprawdę piękne i puszyste. Jajka muszą się usztywnić przy ubijaniu i w takim stanie pozostać. Ale musimy uważać by cukier był drobny i nie był zawilgocony.

W wielu przepisach w składnikach widnieje też proszek do pieczenia lub soda. Jest on jednak zbędny – dobrze ubita piana z białek sprawi, że nasz biszkopt ładnie wyrośnie i będzie puszysty. Proszek lub sodę przeważnie dodają osoby, które nie „czują” się dobrze w pieczeniu i w ten sposób upewniają się,że biszkopt im wyjdzie taki jaki powinien być aczkolwiek warto pokusić się i wypróbować opcję bez spulchniaczy.

Najważniejszym momentem, podczas przygotowywania biszkoptu, jest solidne ubicie piany z białek. Pamiętajmy o tym, że miska, z której będziemy korzystać, musi być czysta. Do białek warto dodać też szczyptę soli, która ułatwi nam ubijanie. Podczas oddzielania żółtek od białek zachowajmy staranność. Gdy ubijemy już białka, stopniowo (łyżka po łyżce) należy dodawać cukier i dalej miksować. Piana powinna być sztywna i lśniąca. Dopiero potem możemy dodawać żółtka, miksując po każdym.

Są przepisy na biszkopty gdzie nie oddziela się białek od żółtek a ubija się całe. Trwa to o wiele dłużej ale efekt gwarantowany. Warto wypróbować i ten sposób.

Jeżeli chcemy upiec biszkopt kakaowy (na tortownicę ok. 22 cm), odejmujemy 3 łyżki mąki i dodajemy w zamian taką samą ilość kakao.

Piekarnik nagrzewamy jeszcze przed przygotowaniem ciasta. Biszkopt powinien być włożony do piekarnika od razu po delikatnym przelaniu ciasta do formy.

Formę do wypieku ciasta wykładamy papierem do pieczenia jedynie na dnie! Biszkopt dzięki temu przyklei się do boków i nie opadnie. To bardzo ważna zasada, o której bezwzględnie należy pamiętać.

Na tej stronie
https://www.gotujzdrowokolorowo.pl/2016/09/biszkopt-orkiszowy-idealny-metoda-1-2-3.html znalazłam fantastyczną metodę 1-2-3 na idealny orkiszowy biszkopt! Oczywiście mąkę pszenną zastępujemy orkiszową.

Przykład:

Proporcje na 1 jajko:

20 g cukru
30 g mąki
(23 g mąki pszennej+7 g mąki ziemniaczanej)

Proporcje na 2 jajka:


40 g cukru
60 g mąki
(45 mąki pszennej+15 g mąki ziemniaczanej) itd.

Podczas pieczenia nie otwieramy piekarnika. Dopiero pod koniec wyznaczonego czasu uchylamy delikatnie piekarnik i sprawdzamy patyczkiem czy ciasto jest już upieczone. Jeśli patyczek jest suchy – możemy wyciągnąć

Jeśli chcesz pokroić biszkopt na idealnie równe części, użyj do tego nici dentystycznej lub zwykłej. Najpierw wyznacz połowę wysokości biszkopta i zaznacz tę wartość na całym jego obwodzie za pomocą wykałaczek. Następnie owiń biszkopt kawałkiem nici. Napręż nić i skrzyżuj jej końce, powoli przecinając biszkopt na dwie połowy. W podobny sposób możesz kroić inne miękkie produkty (np. biały ser).


Informacje i inspiracje zaczerpnięte z internetu oraz własnego doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *