Sposób na deskę do krojenia

Deski do krojenia to jedne z najczęściej używanych akcesoriów kuchennych. Ale czy wiesz jak dbać i jak prawidłowo czyścić deski kuchenne? Pamiętaj że nie tylko ręce wymagają mycia przed, podczas i po przygotowaniu posiłku. Aby uniknąć zatrucia pokarmowego, dbaj o czystość deski do krojenia!

Obecnie na rynku dostępne są deski z różnorodnych materiałów – te najpopularniejsze to wciąż deski drewniane, jednak nie brakuje amatorów desek kamiennych, bambusowych, a także szklanych czy z tworzywa sztucznego. Ja sama posiadam różne deski do krojenia, między innymi drewnianą, kilka plastikowych i szklaną. Służą mi one zarówno do krojenia, jak i serwowania przekąsek, a niedawno stały się też atrakcyjnym elementem stołowej zastawy.

Kształt deski do krojenia może mięć kształt od najbardziej popularnego czyli prostokątnego przez owale i okrągłe do różnych fantazyjnych, np. w formie jabłek czy gruszek. Pod względem wygody chyba najbardziej sprawdzają się te tradycyjne prostokątne i okrągłe ze względu na regularną i dużą powierzchnię do krojenia. Poza tym nie mają nie potrzebnych zakamarków i łatwiej utrzymać je w czystości.

Czyszczenie deski do krojenia:

Niezależnie jakiej deski do krojenia używam zawsze po każdym jej użyciu, myję ją w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń, a następnie płuczę wodą i pozostawiam do wyschnięcia lub osuszam czystym ręcznikiem papierowym. Poza tym warto co miesiąc odświeżyć drewnianą deskę do krojenia korzystając z 2 składników: cytryny i gruboziarnistej soli. Posypuję deskę do krojenia solą. Przekrawam cytrynę i jedną połówką pocieram powierzchnię deski tak, jakbym ucierała cytrynę na tarce, ściskając owoc. Odstawiam deskę na 5 minut, a następnie usuwam zanieczyszczenia. Potem myję deskę w ciepłej wodzie. Cytryna czy ocet pomogą także usunąć nieprzyjemny zapach z deski do krojenia.

Deski drewniane:

Zalety: Drewno ma właściwości antybakteryjne i regeneruje się, zasklepiając drobne nacięcia. Poza tym bardzo ładnie wygląda, tak naturalnie.

Wady: Drewno chłonie zapachy i trzeba ją odpowiednio czyścić (solą z sokiem z cytryny; nie można myć w zmywarce).

Deski z tworzywa (plastikowe itp.)

Zalety: Zdecydowanie tańsze od innych desek, higieniczne (można je myć w zmywarce), a ponadto są elastyczne, dlatego mają często możliwość zginania się.

Wady: Są mniej odporne na ostrze noża, szybciej się zużywają (a przy tym są nieekologiczne), dlatego trzeba je często wymieniać.

Deski bambusowe:

Zalety: Są to deski wykonane ze sprasowanej trawy; są one trwalsze i lżejsze od drewna, a przy tym eko (bambus jest materiałem szybciej odnawialnym).

Wady: Podobnie jak deski drewniane – wymagają odpowiedniego traktowania (choć nie wiem czy można to zaliczyć do wad 😉 )

Deski kamienne i szklane:

Zalety: Bardzo twarde, odporne na zacięcia, a przy tym można je myć detergentami i są łatwe do utrzymania w czystości.

Wady: Są śliskie, więc bardziej niebezpieczne w czasie krojenia; poza tym szybko tępią noże .

A czy masz problem z ciągle przesuwającą się i podskakującą deską do krojenia tak jak ja? Nie jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza w połączeniu z ostrym nożem. Ale jest na to sposób: żeby deska pozostała na swoim miejscu przez cały czas, kiedy będzie potrzebna, podkładam pod nią wilgotny papierowy ręcznik. Tak, to takie proste 🙂

Informacje i inspiracje zaczerpnięte ze strony
https://fabrykaform.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *