Masło – czy wiesz że…?

Rzadko używam masła w swojej kuchni ale nie oznacza to, że z niego całkowicie zrezygnowałam 🙂 Prawdą jest, że używam częściej oleju kokosowego lub oliwy z oliwek ale masło też chętnie dodaję na przykład do zupy lub niektórych ciast a także lubię sobie od czasu do czasu zjeść świeżą kromeczkę chleba lub bułki (najlepiej z własnego wypieku) z masełkiem 🙂 Ale wybieram tylko to najlepsze,prawdziwe!

Jeśli już zdecydowałam się na użycia masła w swoim przepisie to stosuję ten oto prosty trik: schłodzone masło żeby lepiej łączyło się z innymi składnikami, trę je na tarce. To rozwiązanie jest również bardzo pomocne, jeśli chcę polać masełkiem ulubione warzywa lub dania mączne. Nie muszę wówczas tracić czasu na roztapianie go na patelni 🙂

Masło zawiera przeciętnie od 80-82,5% tłuszczu, świeże ma swoisty zapach, po przekrojeniu nie posiada smug i plam, charakteryzuje się przyjemnym, mlecznym smakiem.

Nigdy nie spożywajcie masła które ma obce plamy, porowatość, krople wody, kwaśny lub gorzkawy smak! Masło szybko jełczeje i może być łamliwe lub klejące – takiego należy unikać. Masło powinno być przechowywane w oryginalnych opakowaniach, z ograniczonym dostępem do światła i powietrza.

Masło można przechowywać do 7 dni w temperaturze do 10 stopni, do 14 dni w temperaturze do 6 stopni, do 6 tygodni w temperaturze 0 stopni, do 3 miesięcy w -10 stopniach oraz do 6 miesięcy w temperaturze -20 stopni.

Czy wiesz że:

Masło jest łatwo przyswajalne i lekkostrawne, posiada wiele cennych walorów i ma wysoką wartość energetyczną; zawiera witaminy które są rozpuszczalne w tłuszczach z grupy A, D, E, K, .

Niestety jest też bogate w niekorzystny dla naszego organizmu cholesterol, zawiera nasycone kwasy tłuszczowe i spożywane w nadmiarze może być przyczyną wielu schorzeń.

Według międzynarodowych standardów w składzie prawdziwego masła ma być minimum 80% tłuszczu mlecznego, 2% suchej beztłuszczowej masy mleka i maksymalnie 16% wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *