Jak prawidłowo korzystać z folii aluminiowej

Folia aluminiowa czyli tak zwane złotko jest w każdym domu – używasz jej z pewnością do przygotowywania i przechowywania jedzenia. Zapewne wiesz, że folia aluminiowa z jednej strony jest błyszcząca, z drugiej matowa. Ale czy wiesz dlaczego i jak prawidłowo korzystać z folii aluminiowej?

Folia aluminiowa jest też doskonała do pieczenia i podgrzewania potraw. Tutaj ważne jest właściwe jej użycie, gdyż folia ma dwie strony: matową i błyszczącą.


Błyszcząca strona lepiej zatrzymuje ciepło. Gdy chcemy, aby potrawa nie wystygła zbyt szybko, wówczas owijamy ją w ten sposób, by błyszcząca strona była od środka, a matowa na zewnątrz. Tak samo postępujemy, gdy chcemy coś upiec w piekarniku. Również przykrywamy lub owijamy potrawę błyszczącą stroną.

Matowa strona:

Jeśli chcemy, by potrawa, np. kanapka, jak najdłużej zachowała świeżość, wówczas owijamy ją w taki sposób, by matowa strona folii aluminiowej była od środka. Wówczas nawet w gorące dni potrawa nie nagrzeje się i nie zepsuje. Folia aluminiowa nie przepuszcza powietrza, światła, wody, dlatego świetnie nadaje się do pakowania żywności. Produkty dłużej zatrzymują smak i aromat i nie przejmują innych zapachów z lodówki.

Pamiętaj – folii aluminiowej nie wolno używać w kuchence mikrofalowej! Nie przykrywamy nią też metalowych misek, ponieważ uaktywniają się związki chemiczne, pod wpływem których żywność nabiera metalicznego smaku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *