Koningsdag czyli Dzień Króla w Holandii

Koningsdag czyli Dzień Króla (Urodziny Króla) obchodzone są w Holandii od 2013 roku, kiedy to obecny monarcha Willem Alexander objął tron. Wcześniej obchodzony był Dzień Królowej przypadający na 30 kwietnia. Dzień Króla jest świętem narodowym i jest to ulubione święto Holendrów , moje zresztą też 🙂 Jedną z kluczowych atrakcji tego dnia jest tzw. wolny targ (pchli targ) na którym handlować może dosłownie każdy – nie potrzeba do tego ani zezwolenia, ani odprowadzania podatku 😉

Bardzo lubię to święto, a zwłaszcza snuć się po pchlich targach z różnego rodzaju rzeczami, rupieciami, zabawkami .. i wiecie co zawsze jakąś rzecz przytaszczę do domu 🙂 i powiem wam że całkiem fajne rzeczy – nowe jak i używane- można kupić za dosłownie parę centów 🙂 Poza wolnym targiem odbywają się też różne imprezy, festyny czy to w klubach  czy na ulicy i wszyscy Holendrzy ubierają się na pomarańczowo, czyli w barwę narodową Holandii.

Żeby poczuć tą wspaniałą atmosferę trzeba tu po prostu być i widzieć to 🙂 A wy wybieracie się w tym roku na Dzień Króla do Holandii?

Więcej o Dniu Króla można poczytać na różnych portalach, które to rozpisują się dość obszernie na ten temat 🙂
Ja już jestem gotowa na Koninsdag a Ty? 🙂

Kolczyki czekają na zawiśnięcie na uszach 🙂

Super lekki kapelusz ochroni od słońca i wiatru 🙂 A i puszeczkę czegoś dobrego można do niego wsadzić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *