Pampuchy z dżemem z parowaru

Pampuchy, buchty, kluski na parze czy może parowce? Nie ważne jak ważne że bardzo smaczne i wcale nie takie trudne do przygotowania 🙂 Delikatne, puszyste i mięciutkie. Pięknie wyrośnięte … po prostu idealne 🙂 Pampuchy przygotowałam z dżemem borówkowym w parowarze ale można je bez problemu parzyć na kuchence w garnku z wodą. Doskonałe na obiad na słodko lub na słono jak kto woli a do środka zamiast dżemu można włożyć na przykład mięso lub pieczarki, lub jedno i drugie 🙂 Zapraszam do skorzystania z przepisu!

Składniki: na około 8 – 10 sztuk

  • 250 g mąki pszennej (+ trochę do podsypywania)
  • 120 ml mleka
  • 1 jajko
  • 25 g roztopionego masła
  • 15 g brązowego cukru
  • szczypta soli
  • 7 g suchych drożdży
  • dżem (u mnie borówkowy plus maliny w syropie od http://moryn.info/ do polania)

Sposób przygotowania:

Mąkę przesiewam do miski, dodaję drożdże, mieszam. Dodaję pozostałe składniki na ciasto i wyrabiam, pod koniec dodając roztopione masło. Wyrabiam kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i miękkie (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się lekko kleiło). Wyrobione ciasto formuję w kulę, wkładam do oprószonej mąką miski, przykrywam i odstawiam w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 godziny). Po tym czasie ciasto wyciągam na oprószony mąką blat, krótko wyrabiam. Ręcznie formuję kluski – odrywając kawałki ciasta (mniej więcej tej samej wielkości) następnie odkładam je na blachę oprószoną mąką i przykrywam ściereczką. Pyzy pozostawiam w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (około 20 – 25 minut ) powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte. Przygotowuję parowar, dno naczynia delikatnie smaruję olejem i układam w nim 3 sztuki pampuchów. Pampuchy sporo wyrosną. Parzę przez około 15 minut, potem je podważam widelcem, układam na talerzu a do parowaru wkładam kolejne.

Pampuchy można również parzyć w garnku. Do szerokiego garnka wlać wodę do 1/4 jego wysokości. Na górę założyć większą gazę i obwiązać sznurkiem lub gumką a wodę zagotować. Zmniejszyć moc palnika na tyle, by woda lekko parowała, następnie wyrośnięte kluski układać na luźno założonej gazie w sporych odstępach od siebie i przykryć szczelnie pokrywką. Parować około 10 minut – ten czas będzie zależał od wielkości klusek. Podczas parzenia najlepiej nie podnosić pokrywki bo kluski mogą trochę opaść lub pomarszczyć się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *