Warzywa – kuchenne triki

Zapraszam do zapoznania się z kilkoma kuchennymi trikami jak uratować np: zwiędłą sałatę lub przechowywać warzywa by były dłużej świeże 🙂

Sałata zwiędła? Zioła wyglądają nieciekawie? Włóż je na chwilę do zimnej wody z dodatkiem mąki ziemniaczanej – wystarczy jedna łyżeczka – a znowu będą wyglądały apetycznie i odzyskają świeżość!

Nie cierpisz przykrego zapachu kalafiora albo kapusty podczas gotowania, ja też nie 🙂 Ale jest na to rada! Wypróbuj ten trik: wrzuć na chwilę do garnka kawałek suchej skórki chleba, a następnie ją wyrzuć.

Żeby skórka cytryny albo pomarańczy podczas ścierana nie przyklejała się do tarki, wystarczy wcześniej posmarować powierzchnię tarki odrobiną oliwy.

Jeśli chcesz, żeby grzyby, np. pieczarki ładnie wyglądały w sałatkach i surówkach, po oczyszczeniu skrop je sokiem z cytryny. Nie ściemnieją. To samo dotyczy startych lub drobno pokrojonych jabłek, gruszek, bananów i selerów.

Ziemniaki w mundurkach pękają podczas gotowania? Dodaj do wody kilka kropel octu. Jeśli się rozpadają dodaj do wody pół łyżeczki soku z cytryny.

Płaczesz podczas krojenia cebuli? Ja też. Ale znam sposób na to, żebyśmy nie zalewały się łzami podczas jej krojenia. Wystarczy przed szatkowaniem włożyć ją do lodówki na pół godziny albo do zamrażalnika na kilka minut.

Jeśli warzywa będą przechowywane we właściwej temperaturze i wilgotności, dłużej zachowają swoją jakość. Wprawdzie nie zatrzyma to niekorzystnych procesów, ale może je znacznie spowolnić.

Np. obniżenie temperatury o 10oC dwu-, trzykrotnie zwalnia szybkość niektórych procesów. Natomiast zbyt wysoka temperatura i niska wilgotność pomieszczenia, w którym przechowujemy warzywa, powoduje ich więdnięcie i wysychanie. Wysoka temperatura i zbyt duża wilgotność sprzyja zaś rozwojowi pleśni i gniciu warzyw. A przechowywanie warzyw z dostępem światła powoduje rozpad cukrów, ułatwia wytwarzanie zielonych pędów w warzywach okopowych i kiełkowanie ziemniaków.

Pamiętajmy też, by pod żadnym pozorem nie przechowywać warzyw w szczelnie zamkniętych foliowych opakowaniach. W czasie oddychania rośliny wytwarzają sporo ciepła – zagrzewają się i szybciej gniją.

Pamiętaj, by nie przechowywać w jednym miejscu pomidorów z innymi warzywami. Pomidory w czasie oddychania wytwarzają etylen. Substancja ta przyspiesza oddychanie i kiełkowanie niektórych warzyw takich jak: brokuły, kalafior, kapusta głowiasta, brukselka, ogórki i szpinak.

Informacje i inspiracje zaczerpnięte z internetu oraz własnego doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *